W grudniowe przedpołudnie 7. 12. 2023 r. odbyły się warsztaty, poświęcone zwyczajom i obyczajom ziemi lubaczowskiej. Tradycje świąteczne przekazywane są tu z pokolenia na pokolenie, aby podtrzymywać rodzinne więzi w dzisiejszym zabieganym świecie. Tradycje świąteczne regionu lubaczowskiego mają bogatą historię, ciągle są kultywowane i przywiązuje się do nich szczególną wagę. Rolą dorosłych , rodziców, dziadków a zwłaszcza nauczycieli jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży świątecznych zwyczajów, aby okres bożonarodzeniowy był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.
Naszymi gośćmi byli nauczyciele, wychowawcy klas, a także nauczyciele seniorzy. Moderatorem spotkania była Barbara Łuczkowska, pracownik Muzeum Kresów w Lubaczowie, która specjalizuje się w temacie obrzędowości naszego regionu. Na podstawie tekstów źródłowych przybliżyła uczestnikom dawne zwyczaje i obyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe ziemi lubaczowskiej, związane z wystrojem domu i obejścia, przygotowywaniem świątecznych potraw, Wigilią i okresem noworocznym. Obecni nauczyciele, zarówno starsi jak i młodsi, dzielili się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa, dotyczącymi tradycji okresu świątecznego. Większość z nich nie przetrwała, ale są i takie zwyczaje, które w dalszym ciągu są obecne w naszych domach.
Na zakończenie warsztatów Lucyna Zabrońska, nauczyciel bibliotekarz PBW Filia w Lubaczowie zaprezentowała wykonanie papierowej gwiazdy świątecznej, która może stanowić oryginalną ozdobę każdego domu.
Spotkanie przebiegło w miłej przedświątecznej atmosferze. Tradycje, o których była mowa sprawiają, że okres świąt jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Znajomość wielu dawnych zwyczajów i obyczajów sprawi, że nadchodzące święta będą spędzane tak, jak mieszkańcy naszego regionu lubią najbardziej.