VI edycja Odjazdowego Bibliotekarza

Lubaczów

To już kolejna, VI edycja Odjazdowego Bibliotekarza organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego Filia w Lubaczowie, Gminną Bibliotekę Publiczną w Baszni Dolnej, Stowarzyszenie Na Rzecz Wszechstronnego Rozwoju Człowieka „Gwalbertówka”, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło Lubaczów oraz Fundację Fenomen. Wydarzenie było jedną z wielu imprez organizowanych w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

W rajdzie rowerowym pod hasłem „Szlakiem Wolności” dnia 12.05. 2018 r. brali udział bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów. W tym roku trasa nie była łatwa - ale prowadziła uczestników po najpiękniejszych terenach ziemi lubaczowskiej przez okoliczne miejscowości - Karolówkę, Borową Górę, Podlesie, Basznię Górną oraz Kresową Osadę w Baszni Dolnej, gdzie uczestnicy imprezy zatrzymali się na poczęstunek przygotowany przez panie bibliotekarki z Biblioteki z Baszni. Przy pięknej, słonecznej pogodzie podróżowaliśmy przez miejsca upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r., o których opowiadała pani Barbara Łuczkowska – przewodnik muzealny z Muzeum Kresów w Lubaczowie. Nauczyciele bibliotekarze z Biblioteki Pedagogicznej przygotowali zestawienie bibliograficzne literatury na temat „Lubaczów
w latach 1914-1939”. Zestawienie dostępne jest na stronie internetowej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie. Rajd został zgłoszony do oficjalnych obchodów w ramach programu „Niepodległa”. Ostatnim punktem przedsięwzięcia był przyjazd uczestników na lubaczowski Rynek, gdzie nastąpiło oficjalne zamknięcie imprezy.

Rajd „Odjazdowy Bibliotekarz” miał na celu kreowanie pozytywnego wizerunku bibliotek - integrację środowiska bibliotekarskiego, propagowanie czytelnictwa, aktywnego spędzania wolnego czasu i popularyzację turystyki rowerowej, krajoznawstwa i ochrony środowiska.

Autor: Renata Stefanik