w którym uczestniczy nasza placówka, tj. zdalne wypożyczenia książek, możliwość internetowego zamawiania skanów i kserokopii, możliwość zapisu do biblioteki
z wykorzystaniem profilu zaufanego ePUAP. Nauczyciele bibliotekarze zaprezentowali również młodzieży możliwość zainstalowania aplikacji mobilnej na smartfona do obsługi konta czytelnika w naszym systemie bibliotecznym.
W części warsztatowej uczniowie zapoznali się z zasobami biblioteki, specyfiką pracy placówki i zasadami korzystania z katalogu elektronicznego PROLIB INTEGRO – funkcja wyszukiwania prostego i zaawansowanego. Młodzież uczyła się samodzielnego wyszukiwania w katalogu, za pomocą różnych strategii wyszukiwawczych literatury na interesujące tematy w oparciu o zadania przygotowane przez prowadzącą.
Część druga zajęć polegała na interaktywnej dyskusji na temat szeroko pojętego czytelnictwa. Młodzież wypowiadała się o swoich preferencjach czytelniczych i korzyściach płynących z czytania książek.
Na zakończenie zajęć prowadząca zareklamowała krótko kilka książek i ebooków dostępnych w bibliotece przez przedstawienie bohaterów, fabuły czy też kilku scen z książki w taki sposób, by uczniowie chcieli sięgnąć po nią i przeczytać ją samodzielnie.
Booktalking jest doskonałą formą promującą czytanie dla przyjemności wśród młodzieży szkolnej.
W czytelni uczniowie wzięli udział w warsztatach czytelniczych „Dlaczego warto czytać?”. Młodzież próbowała odpowiedzieć na szereg pytań, dotyczących miejsca książki w zderzeniu z telewizją, Internetem czy też portalami społecznościowymi. Uczestnicy zajęć wspólnie zastanawiali się nad sensem czytania, wadami i zaletami książki jako nośnika wiedzy i rozrywki. W trakcie warsztatów uczniowie rozwijali zdania:
- Czytanie rozwija moje…
- W książkach cenię…
- Lubię książki, bo…
- 3 najważniejsze powody, dla których warto czytać…
Głównym celem warsztatów było uświadomienie młodzieży wartości czytania i skłonienie do refleksji nad książką oraz jej rolą w życiu człowieka.