Zajęcia czytelnicze dla licealistów w lubaczowskiej filii PBW

Lubaczów

W listopadzie pracownicy PBW Filia w Lubaczowie  przeprowadzili 4 godziny zajęć  edukacyjnych z uczniami klasy III Liceum Ogólnokształcącego  im. T. Kościuszki w Lubaczowie. Naszym głównym celem było zaprezentowanie uczniom  bogatej oferty Biblioteki  związanej  z projektem” Podkarpackie e Biblioteki Pedagogiczne”,
w którym uczestniczy nasza placówka, tj. zdalne wypożyczenia książek, możliwość internetowego zamawiania skanów i kserokopii, możliwość zapisu do biblioteki
z wykorzystaniem profilu zaufanego ePUAP. Nauczyciele bibliotekarze zaprezentowali  również  młodzieży możliwość zainstalowania aplikacji mobilnej na smartfona  do obsługi konta czytelnika w naszym systemie bibliotecznym.

W części warsztatowej uczniowie zapoznali się z  zasobami biblioteki, specyfiką pracy placówki  i zasadami korzystania  z katalogu  elektronicznego PROLIB INTEGRO – funkcja wyszukiwania prostego i zaawansowanego. Młodzież uczyła się samodzielnego wyszukiwania w katalogu,  za pomocą różnych strategii wyszukiwawczych literatury na interesujące tematy w oparciu o zadania przygotowane przez prowadzącą.

Część druga zajęć  polegała na interaktywnej dyskusji na temat szeroko pojętego czytelnictwa. Młodzież wypowiadała się o swoich preferencjach czytelniczych i korzyściach płynących z czytania książek.

Na zakończenie zajęć prowadząca zareklamowała krótko kilka  książek  i ebooków dostępnych w bibliotece przez przedstawienie bohaterów, fabuły czy też kilku scen z książki w taki sposób, by uczniowie  chcieli sięgnąć po nią i przeczytać ją samodzielnie.
Booktalking jest doskonałą formą  promującą czytanie dla przyjemności wśród młodzieży szkolnej.

W czytelni uczniowie wzięli udział w warsztatach czytelniczych „Dlaczego warto czytać?”. Młodzież próbowała odpowiedzieć na szereg pytań, dotyczących miejsca książki w zderzeniu z telewizją, Internetem czy też portalami społecznościowymi. Uczestnicy zajęć wspólnie zastanawiali się nad sensem czytania, wadami i zaletami książki jako nośnika wiedzy i rozrywki. W trakcie warsztatów uczniowie rozwijali zdania:
  • Czytanie rozwija moje…
  • W książkach cenię…
  • Lubię książki, bo…
  • 3 najważniejsze powody, dla których warto czytać…
Po zakończeniu zajęć warsztatowych młodzież zmierzyła się z bibliotecznym escape roomem, grą przygotowaną w aplikacji genially.
Głównym celem warsztatów było uświadomienie młodzieży wartości czytania i skłonienie do refleksji nad książką oraz jej rolą w życiu człowieka.

Autor: Wiesława Olchowy, Lucyna Zabrońska