Zajęcia edukacyjne „Rodzina Ulmów-Miłosierni z Markowej”

Lubaczów

20.09.2023 r. w czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu Filia w Lubaczowie przy PZPW w Rzeszowie gościliśmy uczniów klas VII ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie. Tematem cyklu zajęć była „Rodzina Ulmów-Miłosierni z Markowej”.

Prowadząca wprowadziła uczniów w  zagadnienia trudnej  sytuacji, w jakiej znaleźli się  Żydzi na terenie okupowanej Polski w czasie II wojny.
Uczniowie poznali treść przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Formułowali ponadczasowe myśli wynikające z przypowieści. Przez wypowiedzi ustne doskonalili sprawność językową w zakresie uzasadniania swojego zdania, wyrażania swoich myśli, opinii i emocji związanych z tematem zajęć.

Prowadząca przedstawiła uczniom krótką prezentację o tej rodzinie, która w czasie wojny ukrywała w swoim gospodarstwie Żydów z rodzin Goldmanów, Grunfeldów i Didnerów.

Uczniowie mieli możliwość obejrzenia  kopii materiałów z Teki edukacyjnej IPN dotyczących zarządzeń, obwieszczeń i kar, które groziły Polakom za pomoc w ukrywaniu osób narodowości żydowskiej. Z kart Teki IPN poszerzyli swoją wiedzę o rodzinie z Markowej i jej niezłomnej postawie.

Na podsumowanie zajęć uczniowie uzupełniali w kartach pracy synonimy i antonimy słowa miłosierdzie i zapoznali  się z książkami autorstwa Agaty Tuszyńskiej „Mama zawsze wraca” i „Czarna torebka”, w swojej treści mówiące o losach Żydów w czasie trwania wojny.

Lekcje miały na celu rozpowszechnianie wśród młodzieży wiedzy o zwykłych Polakach, ratujących z narażeniem życia osoby narodowości żydowskiej podczas II  wojny światowej. W Markowej od 2018 roku istnieje Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, które warto odwiedzić, aby bliżej poznać i zrozumieć naszą historię.

Autor: Lucyna Zabrońska