Zajęcia z najmłodszymi czytelnikami w lubaczowskiej filii

Lubaczów

Proces rozwijania kultury czytelniczej winien rozpoczynać się już od najmłodszych lat. Przedszkolaki – grupa Motyle, Bajkolandia i Misiolandia z Miejskiego Przedszkola Nr 3 „Wesoła Trójeczka” w Lubaczowie i przedszkolaki z Przedszkola „Kraina Malucha” w Dąbkowie w maju br. czterokrotnie odwiedziły Bibliotekę Pedagogiczną. Dzieci zapoznały się z pracą bibliotekarzy, zwiedzały wypożyczalnię i wzięły udział w zajęciach czytelniczych „Czytamy, słuchamy i dobrze się bawimy”. Na wstępie prowadząca przeczytała krótkie opowiadanie terapeutyczne Anny Gawlickiej „Mateuszek boi się ciemności”, po wysłuchaniu którego dzieci wypowiadały się co rozumieją przez słowa takie jak: strach, odwaga, przyjaźń. Następnie dzieci żywiołowo odgadywały rymowane zagadki „ Co to jest?” o zwierzętach i porach roku, odszukiwały ukryte wśród książek kartki z odpowiednimi literami i układały wyraz BIBLIOTEKA. Następnie prowadząca przeprowadziła rozmowę moderowaną o różnego rodzaju książkach jakie znajdują się w bibliotece, na dowód zaprezentowała taką - autorstwa Shaun Tan, która nie ma słów, jedynie zachwycające ilustracje. Dzieci mogły bez przeszkód „czytać” tę książkę, która opowiada o rozstaniu, o podróży statkiem przez ocean w poszukiwaniu lepszego życia.

Celem przeprowadzonych zajęć było rozbudzenie motywacji czytelniczych u dzieci i przekonanie ich, że książki są jak nasi najlepsi przyjaciele , zawsze mogą być z nami: wtedy kiedy jesteśmy weseli jak i wtedy kiedy jesteśmy smutni i jest nam źle, prezentacja roli i zadań biblioteki pedagogicznej, jak również rozwijanie współpracy między Biblioteką, a przedszkolami funkcjonującymi w naszym mieście.

Dla zdecydowanej większości uczestników zajęć była to pierwsza wizyta wśród tylu książek, jesteśmy przekonani, że nie ostatnia.

Autor: Lucyna Zabrońska