27 stycznia co roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – święto uchwalone w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Datę obchodów wyznaczono na rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.
Od kilkunastu lat uroczyście obchodzono Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu również na Podkarpaciu. W tym roku ze względu na trwający czas pandemii obchody odbywają się w ograniczonej formie w 17 miejscowościach regionu. Jednocześnie organizatorzy apelują do wszystkich o zapalenie symbolicznego znicza w poszczególnych miejscach związanych z Holokaustem /Link do strony IPN - Oddział w Rzeszowie/.
Pamiętajmy jednak, że bez rzetelnej wiedzy nie ma prawdziwej pamięci, nie ma historii i trwania w poczuciu tożsamości z tymi, którzy odeszli. Wiedza buduje pamięć.
Pamiętając więc o ofiarach Holokaustu zapalmy symboliczne znicze, ale też postarajmy się dowiedzieć jak najwięcej o tej tragicznej karcie z dziejów Polski i świata, by dać świadectwo naszego szacunku dla ich męczeństwa.
- HOLOKAUST. Zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 1990-2020. Zebrane materiały dostępne są w PBW w Przemyślu i/lub filiach w Jarosławiu, Lubaczowie, Przeworsku