Mroczny las, mróz, skrepowane do tyłu ręce, bezgłośnie wypowiadane słowa modlitwy… nienawistne spojrzenia, głuchy strzał w tył głowy… masowe mogiły i młode brzózki, które rosnąc miały na zawsze ukryć prawdę o tej okrutnej zbrodni – „zbrodni zakłamanego ludobójstwa”, jakiej dokonało radzieckie NKWD na prawie 22 tysiącach polskich oficerach i inteligentach – jeńcach wojennych z Kozielska, Starobielska, Ostaszkowa.
Przez lata o tych faktach nie można było pisać, mówić, a nawet myśleć. Jeszcze dziś próbuje się niekiedy fałszować historię tamtych dni, a winni wciąż nie zostali ukarani. Zadaniem wszystkich Polaków, a szczególnie nas – nauczycieli jest dbałość o kształtowanie świadomości obywatelskiej i historycznej następnych pokoleń, poprzez przekazanie im wiernej prawdy o wydarzeniach, jakie rozegrały się w „katyńskim lesie” w 1940 roku.
Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu przy PZPW w Rzeszowie 18 kwietnia br. zorganizowała spotkanie historyczne upamiętniające 80. rocznicę odkrycia mogił katyńskich. Wzięło w nim udział ok. 80 uczniów wraz z nauczycielami z trzech przemyskich szkół podstawowych.
Wydarzenie otworzył dr Piotr Pękalski – Wicedyrektor ds. PBW w Przemyślu przy PZPW w Rzeszowie, który zwrócił uwagę jak ważna jest pielęgnowanie pamięci o tamtych wydarzeniach, szczególnie w obliczu ich nieustannego zakłamywania przez oprawców, a obecnie ich potomków i spadkobierców ideologicznych.
Dalsza część spotkania przebiegała wg. następującego programu:
- Wykład „80 rocznica odkrycia mogił katyńskich 1943-2023” /dr Grzegorz Szopa – Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 16 w Przemyślu/,
- Akademia „W hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej” /Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 6 w Przemyślu pod kierunkiem nauczycieli historii: Sylwii Motylewicz i Barbary Kowal/,
- Wystawa ze zbiorów IPN w Rzeszowie „ZBRODNIA KATYŃSKA 1940. Zagłada polskich elit”,
- Warsztaty „Zbrodnia katyńska” /Katarzyna Kyc – starszy inspektor Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie/.