Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pt. „Poezja córką jest pamięci” rozstrzygnięty

Przemyśl

W piątek, 26 kwietnia br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemyślu odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pt. „Poezja córką jest pamięci”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Jan Pączek – Starosta Przemyski.

W tym roku uczestnicy w ramach zmagań konkursowych recytowali wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Gajcego – młodych poetów z tzw. pokolenia Kolumbów.  Obaj „wyróżniali się w niebezpiecznych warunkach wojny twórczością literacką, aktywnością konspiracyjną, środowiskową działalnością kulturalną, ale ginęli tak jak wszyscy Polacy (…). Młodzi konspiracyjni poeci postanowili rozstrzygnąć kwestię, która pojawiła się już od czasów zaborów i pierwszych powstań w literaturze polskiego romantyzmu jako dylemat słowa i czynu, myśli i działania. Uznali, że są to sprawy nierozdzielne, że w sytuacjach ostatecznych, zagrożenia wspólnego, trzeba przejść od słów do czynów (…), zamienić w decydującym momencie pióro na karabin”[Biuletyn IPN, 2021/9]. Zarówno Baczyński jak i Gajcy – „poeci czystej wody” – swoją walkę zakończyli w Powstaniu Warszawskim. Choć żyli krótko, obaj pozostawili po sobie poważny dorobek artystyczny, który do dziś zachwyca, ispiruje, skłania do refleksji i wzrusza.

Takie emocje wywołały również recytacje uczniów, którzy zdecydowali się zaprezentować wybrane wiersze K.K. Baczyńskiego lub T. Gajcego podczas wspomnianego wyżej konkursu. Do rywalizacji zgłosiło się 24 uczestników z 13 szkół podstawowych i ponadpodstawowych Przemyśla oraz powiatu przemyskiego.

Ostatecznie Jury w składzie:
  • Agata Pilawa – Kierownik Działu Udostępniania Zbiorów – Wypożyczalnia Główna Przemyskiej Biblioteki Publicznej,
  • Rafał Paśko - założyciel amatorskiego Teatru S.A.N., aktor, scenarzysta, reżyser,
  • Katarzyna Rudnicka – Kierownik przeworskiej filii PBW w Przemyślu  

wyłoniło następujących laureatów konkursu:
  • I miejsce – Iwona Harydczak /I LO w Przemyslu, kl. I/,
  • II miejsce – Martyna Sietnik /Szkoła Podstawowa w Subnie, kl. VIII/,
  • III miejsce – Julia Kudła /II LO w Przemyślu, kl. III/.

Przyznano także wyróżnienia, które otrzymali:
  • Wiktoria Schulz /SP nr 16 w Przemyślu, kl. VII/,
  • Natalia Zając /ZSU-HiG, kl. II/,
  • Maja Walczak /ZS-P w Orłach, kl. VII/,
  • Nikola Siuta /CKZiU nr 2, kl. II/.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, zaś pozostali uczestnicy pamiatkowe dyplomy. Wszystkim serdecznie gratulujemy wyczucia, literackiej wrażliowści oraz wysokiego poziomu umiejetności recytatorskich i już dziś zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych organizowanych przez nas konkursach.

Autor: Elżbieta Krupa