OTWARCIE PBW W PRZEMYŚLU - 18 MAJA 2020r.

Przemyśl

Drodzy czytelnicy, przyjaciele, mieszkańcy miasta!

Informujemy, że od poniedziałku 18 maja 2020 r. PBW w Przemyślu wraz z filiami w Jarosławiu, Lubaczowie i Przeworsku będzie otwarta.

Oznacza to, że:
 • Biblioteka będzie pracowała w systemie dwuzmianowym, w godzinach określonych przed okresem epidemii (zakładka O BIBLIOTECE - GODZINY OTWARCIA).
 • Czytelnicy będą mogli korzystać z Wypożyczalni z zachowaniem określonych procedur:
  • W wypożyczalni jednocześnie może przebywać max. 3 czytelników – jeden przy ladzie, dwóch w kolejce do obsługi.
  • Czytelnicy zobowiązani są do zachowania 1 m odległości od lady i 2 m odstępu pomiędzy sobą.
  • Czytelnicy muszą posiadać maseczki ochronne, a przy wejściu do biblioteki zdezynfekować ręce.
  • Wskazane jest aby przed przyjściem do biblioteki czytelnik telefonicznie umówił z bibliotekarzem termin swojej wizyty – pozwoli to uniknąć ewentualnych kolejek i spotykania się zbyt dużej ilości osób.
 • Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Rozwoju, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz rekomendacjami Biblioteki Narodowej zwrot książek będzie następował poprzez pozostawienie ich w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu (kontrolowanym przez pracownika biblioteki). Dopiero po okresie kwarantanny (3 dni) zostaną one przeznaczone do ponownego wypożyczenia.
 • Zostaje zablokowany wolny dostęp do regałów dla czytelników, tzn. książki do wypożyczenia, nawet te z zakresu literatury pięknej czy beletrystyki, będzie podawał bibliotekarz.
 • Dbając o bezpieczeństwo własne oraz użytkowników bibliotekarze będą wyposażeni w środki ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki, przyłbice), a pomieszczenia wypożyczalni, lady, klamki, kontakty, itp. będą na bieżąco wietrzone i dezynfekowane.
 • Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami ustawodawcy i sanepidu Czytelnia pozostanie na razie zamknięta.
Powyższe zasady obowiązują do odwołania. O ewentualnych zmianach będziemy Państwa informować na bieżąco.
 
W tym miejscu pragniemy podkreślić, że wszyscy tęsknimy za normalnym funkcjonowaniem i z radością powitamy czytelników w progach biblioteki. Z drugiej jednak strony, wciąż priorytetem dla całego społeczeństwa pozostaje troska o zdrowie i przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się COVID 19. Sposobem na to jest, w miarę możliwości, ograniczanie kontaktów z osobami, z którymi tak naprawdę nie musimy się osobiście spotykać. 

Dlatego otwieramy bibliotekę, ale nadal REKOMENDUJEMY TZW. E-USŁUGI, które stwarzają możliwość korzystania z naszych zbiorów bez wychodzenia z domu.

Zachęcamy więc do:
 • zapisywania się do biblioteki za pomocą profilu zaufanego e-PUAP lub bankowości elektronicznej,
 • zdalnego wypożyczania książek z bezpłatną dostawą pod wskazany adres,
 • zamawiania skanów fragmentów książek i artykułów z czasopism z dostawą na wskazany adres mailowy lub miejsce w chmurze (max.  10 plików po 20 stron),
 • zamawiania kserokopii dokumentów z dostawą pod wskazany adres (usługa ksero płatna, dostawa bezpłatna),
 • samodzielnego przeszukiwania katalogu INTEGRO i zamawiania, rezerwowania i prolongowania dokumentów w domu.  
W razie jakichkolwiek problemów prosimy o kontakt telefoniczny: 16 678 49 42 w. 23 (Informacja bibliograficzna) lub 25 (Wypożyczalnia) oraz na bibliotecznym czacie.

Powyższe usługi zostały uruchomione w ramach Projektu Podkarpackie e- biblioteki pedagogiczne, który jest krokiem w stronę realizacji potrzeb czytelnika nowoczesnego i mobilnego, czytelnika na miarę XXI wieku. Okazuje się, że są to również doskonałe usługi na miarę potrzeb czytelnika „doby koronawirusa”.

Na koniec zapraszamy do wysłuchania informacji o otwarciu PBW w Przemyślu nagranych przez Radio Fara: 
https://przemyska.pl/2020/05/12/ksiazka-na-kwarantannie-czyli-praca-bibliotek-w-czasie-epidemii/

Autor: Elżbieta Krupa