16 maja 2018 r. nasze miasto na dwie godziny zamieniło się w planszę do gry zatytułowanej CSI : Przemyśl. Kryminalne zagadki.
Organizatorzy:
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu
Sieć współpracy i samokształcenia bibliotekarzy bibliotek szkolnych
Patronat honorowy:
Robert Choma – Prezydent Miasta Przemyśla
Patronat medialny:
TVP 3 Rzeszów
GC Nowiny
Nowiny24
Przemyską Grę Literacką, na Placu Niepodległości, rozpoczęła Halina Ukarma – Dyrektor PBW w Przemyślu wraz z Wojciechem Bakunem – Posłem na Sejm RP, Robertem Chomą – Prezydentem Miasta Przemyśla oraz Januszem Łukasiewiczem – Naczelnikiem Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Na ich wspólnie wypowiedziane słowa Grę czas rozpocząć podjechał na sygnale radiowóz policyjny z komendantem (rola - Rafał Paśko z Teatru S.A.N), który wprowadził uczestników w detektywistyczną fabułę rozgrywki.
Dziewięć pięcioosobowych zespołów ze szkół Przemyśla i okolic, w nieustępujących strugach deszczu, poszukiwało na terenie miasta Magdę Skubisz – przemyską pisarkę, autorkę trzech powieści LO Story, Dżus & Dżin, Chałturnik (wydana w tym miesiącu).
Drużyny, posługując się mapą z trasą gry, odwiedziły osiem miejsc (Dworzec PKP, Plac Legionów, I LO, Bazylika Archikatedralna, ul. Zamkowa, Teatr Fredreum, Ławeczka Józefa Szwejka, Muzeum Historii Miasta Przemyśla) ściśle powiązanych z literatami, którzy życiem lub twórczością związani są z naszym miastem i jego okolicami (m.in. Tadeusz Konwicki, Kornel Makuszyński, Wincenty Pol, Aleksander Fredro, Przemysław Bystrzycki, Stefan Darda).
We wszystkich wymienionych powyżej miejscach na uczestników rywalizacji czekali agenci z konkretnymi zadaniami do wykonania. Młodzież zmagała się m.in. z: rozwiązaniem szyfrogramu, ułożeniem z pudeł muru przedstawiającego postać grozy, stworzeniem portretu pamięciowego, odnalezieniem budynków na podstawie kadrów z filmu, dopasowaniem tytułów książek do obejrzanych adaptacji filmowych. Oprócz poprawnych rozwiązań decydował czas, z jakim uczestnicy pokonają trasę.
Punktem finałowym była siedziba Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu, w której zwycięski zespół miał ostatnie zadanie do wykonania – odnaleźć ukrytą w jednym z pomieszczeń bohaterkę Przemyskiej Gry Literackiej – Magdę Skubisz.
A oto laureaci pierwszej literackiej gry miejskiej:
I miejsce:
Uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu
- Katarzyna Fal, Karolina Krysa, Natalia Ostrasz, Klaudia Klimkowska i Michał Czysnok
Wyróżnienie za szybkie pokonanie trasy i poprawne wykonanie zadań:
Zespół z Gimnazjum im. Jana Gwalberta Pawlikowskiego w Medyce
- Kamila Hołówka, Karolina Pietnica, Weronika Niedziółka, Mateusz Jarema i Szymon Podwyszyński
Wyróżnienie za twórczą kreację zespołu:
Młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 15 w Przemyślu
- Martyna Przystasz, Małgorzata Misińska, Bartłomiej Filip, Jan Górski i Wiktor Wojtak
Nagrody dla zwycięzców ufundowali: Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu RP, Robert Choma – Prezydent Miasta Przemyśla oraz Wydawnictwo Videograf S.A. w Chorzowie. Młodzież otrzymała m.in. czytniki e – booków, gry planszowe Mistrz słowa, książki przemyskich pisarzy oraz albumy o Przemyślu.
Wszystkie pozostałe zespoły, które nie znalazły się „na podium” tj. ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. H. Sienkiewicza, Nr 6 im. Ojca Św. JP II, Nr 14 im. Zjednoczonej Europy, Nr 16 im. Orląt Lwowskich, SOSW Nr 1 im. Marii Grzegorzewskiej i Nr 3 im. Kazimierza Wielkiego otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Dodatkową miłą niespodzianką dla uczestników gry była Magda Skubisz, która wręczała nagrody, serdecznie gratulowała i chętnie pozowała do pamiątkowych zdjęć.
Serdecznie dziękujemy fundatorom za podarowanie niezwykle atrakcyjnych nagród, a wszystkim laureatom gratulujemy.
Z relacji młodzieży uczestniczącej w CSI : Przemyśl. Kryminalne zagadki wynika, że rozgrywka była dla nich niezapomnianą przygodą, trzymającą w napięciu rywalizacją, niebanalną rozrywką oraz wspaniałą zabawą, która przy okazji dostarczyła im ogromnej ilości informacji o pisarzach i poetach, którzy na przestrzeni wieków żyli i tworzyli w ich rodzinnym mieście. Opinie te, dla nas organizatorów, są najwspanialszą nagrodą za prawie cały rok szkolny pracy nad tworzeniem scenariusza gry i jego realizacją.
Na koniec niezwykle gorące podziękowania za otwartość, życzliwość, zaangażowanie oraz nieocenione wsparcie przy organizacji tego ogromnego przedsięwzięcia składamy następującym osobom i instytucjom: Robertowi Chomie – Prezydentowi Miasta Przemyśla, Magdzie Skubisz – pisarce i głównej bohaterce Przemyskiej Gry literackiej, Oliwii Dąbrowskiej z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Alicji Surowieckiej Lach – poetce i malarce, Rafałowi Paśko z Teatru S.A.N. w Przemyślu oraz Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu, Straży Miejskiej w Przemyślu, 5 Batalionowi Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, Polskim Kolejom Państwowym S.A., Przemyskiemu Centrum Kultury i Nauki Zamek, Teatrowi Fredreum, Muzeum Historii Miasta Przemyśla, I Liceum Ogólnokształcącemu im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, Parafii Archikatedralnej pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia NMP.
Jednocześnie składamy podziękowania tym, którzy z powodu obowiązków służbowych nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu, ale z treści pism, jakie zechcieli przesłać wiemy, że doceniają podjętą przez nas inicjatywę. Gratulacje i życzenia kolejnych pięknych inicjatyw na rzecz propagowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży nadesłali: Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu RP, Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki oraz Jerzy Cypryś – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.