Na początku 2024r. Zespół Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu podjął prace nad stworzeniem projektu wspierającego nauczycieli w pracy dydaktyczno-wychowawczej.
Skorzystano z dostępnych wyników badań na temat obecności bibliotek pedagogicznych w systemie oświaty, bibliotek szkolnych i ich zasobów, dobrostanu zawodowego i sylwetki współczesnego nauczyciela. Przydatne okazały się dane zgromadzone w systemie Prolib, wyniki badań własnych użytkowników z lat 2018-2021 oraz rozmowy grupowe i indywidualne z nauczycielami bibliotekarzami, nauczycielami przedmiotowcami, pedagogami, psychologami, nauczycielami nauczania wczesnoszkolnego.
Zainteresowanie Zespołu wzbudziła grupa nauczycieli, którzy są nieużytkownikami biblioteki pedagogicznej. Dookreślono przyczyny niekorzystania z usług biblioteki pedagogicznej. Jako główne czynniki podano odległość od biblioteki, pozyskiwanie materiałów ze źródeł pozabibliotecznych, brak potrzeby, brak czasu, niski poziom wiedzy na temat usług świadczonych przez bibliotekę pedagogiczną. W formie opisowej stworzono „persony” charakteryzujące potencjalnego przedstawiciela odbiorców przyszłego projektu. Na początku założono, że grupę docelową stanowić będą nauczyciele z terenów wiejskich, nieużytkownicy biblioteki pedagogicznej. Określono cel ogólny - nawiązanie współpracy bibliotek pedagogicznych z bibliotekami szkolnymi na rzecz nauczycieli obszarów wiejskich (systematyczne dostarczanie do bibliotek szkolnych pakietów literatury, materiałów wspomagających pracę z uczniem, przeprowadzenie zajęć dla uczniów i nauczycieli) oraz cele szczegółowe projektu (uzupełnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych o literaturę fachową potrzebną w pracy dydaktycznej oraz do samodoskonalenia nauczycieli, wsparcie psychologów, pedagogów oraz nauczycieli rewalidatorów poprzez dostarczenie fachowej literatury potrzebnej przy organizowaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej ucznia, wyrównanie szans edukacyjnych uczniów ze środowiska wiejskiego poprzez dostarczenie kadrze pedagogicznej materiałów do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych, pobudzenie aktywności czytelniczej wśród nauczycieli). Należy podkreślić, że zestawiono również zagrożenia i ograniczenia projektu.
W lutym 2024r. powstał wielostronicowy, roboczy dokument zatytułowany „biblioTEKA. Projekt współpracy bibliotek pedagogicznych i bibliotek szkolnych na rzecz nauczycieli obszarów wiejskich”. W postaci broszury przygotowano skróconą wersję, która została zaprezentowana dyrektorom szkół z terenów objętych oddziaływaniem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu. Zainteresowanie współpracą wykazały również szkoły z terenu Przemyśla. Na potrzeby pilotażu wytypowano do kooperacji 5 placówek.
W marcu 2024r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Przemyślu rozpoczęła współpracę z przemyskimi i podprzemyskimi szkołami:
- Szkołą Podstawową Nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt Lwowskich w Przemyślu,
- Szkołą Podstawową Nr 4 im. Ks. Jana Twardowskiego w Przemyślu,
- Szkołą Podstawową im. 11 KDP w Krzywczy,
- Zespołem Szkolno-Przedszkolnym Nr 1 w Żurawicy - Szkołą Podstawową Nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej Polski w Żurawicy,
- Zespołem Szkolno-Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Orłach.
W listopadzie Zespół całościowo podsumował pilotaż projektu. Oprócz nowych doświadczeń, kontaktów, informacji o potrzebach czytelników, promocji biblioteki w środowisku, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Przemyślu zyskała 141 nowych użytkowników z grupy nauczycieli, 61 z nich jest aktywnymi użytkownikami. Do bibliotek szkolnych w ramach depozytu przekazano łącznie 300 egzemplarzy nowych wydawnictw. Odnotowano 2920 udostępnień materiałów bibliotecznych.
Wnioski wynikające z realizacji Projektu biblioTEKA, dzięki uprzejmości Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie, zostały omówione na spotkaniu Ogólnopolskiej sieci współpracy i samokształcenia Bibliotek Pedagogicznych we współpracy z ORE.
Obecna, druga edycja Projektu biblioTEKA objęła 7 bibliotek szkolnych. Do współpracy w ramach inicjatywy zaproszono po raz pierwszy:
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu,
- Szkołę Podstawową nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie,
- Szkołę Podstawową nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku.
Na zakończenie należy podkreślić, że Projekt biblioTEKA rozwija się dzięki wsparciu i zaangażowaniu bibliotekarzy szkolnych, którym Zespół Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu wraz z Filiami w Jarosławiu, Lubaczowie i Przeworsku składa ogromne podziękowania.
„Największym wyzwaniem nie jest posiadanie najlepszego pomysłu, lecz wzbudzenie największego zainteresowania”.