Relacja z konferencji „Dwujęzyczni od przedszkola”

Przemyśl

14 września 2022r. w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie odbyła się konferencja „Dwujęzyczni od przedszkola”. Zainaugurowała ona realizację pilotażowego „Programu wsparcia dwujęzyczności w podkarpackich przedszkolach”,  którego celem jest promocja i wdrożenie rozwiązań dwujęzycznych w przedszkolach publicznych zlokalizowanych  na terenie województwa podkarpackiego w roku szkolnym 2022/2023.

W konferencji wzięli udział : wicemarszałek Piotr Pilch, członek zarządu Anna Huk, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch oraz prezydenci, wójtowie, burmistrzowie, nauczyciele wychowania przedszkolnego z przedszkoli, w których będzie realizowany projekt, nauczyciele konsultanci z PCEN oraz nauczyciele bibliotekarze z bibliotek pedagogicznych w Przemyślu, Krośnie, Tarnobrzegu i Rzeszowie.

Swoją wiedzą i doświadczeniami podzielili  się z uczestnikami spotkania prof. Magdalena Olpińska-Szkiełko z Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW w Warszawie, Waldemar Miksa – Koordynator Krajowy Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności, Claire Selby – twórczyni  Programu Powszechnej Dwujęzyczności, Lesław Tomczak – Dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu, Maja Wrzos – Dyrektor ds. Metodyki i Szkoleń Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności oraz Krystyna Dąbek – nauczyciel konsultant RZPWE w Opolu.

„Program wsparcia dwujęzyczności w podkarpackich przedszkolach” jest realizowany przez Departament Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego przy zaangażowaniu Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie (Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Podkarpackich Bibliotek Pedagogicznych).

Galeria zdjęć z konferencji dostępna jest na fanpage’u : Podkarpackie – serwis samorządu województwa.

Zapraszamy także do wysłuchania relacji w Radio Rzeszów.

Autor: Barbara Bak