Relacja z warsztatów dla nauczycieli „Wojna polsko-bolszewicka”

Przemyśl

31 maja br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J.G. Pawlikowskiego w Przemyślu odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym warsztaty dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych, zorganizowane przy współpracy z rzeszowskim oddziałem IPN.

Tym razem tematem była „Wojna polsko-bolszewicka”. Całe szkolenie podzielono na dwa obszary tematyczne:
  • „Polityczno-militarne aspekty wojny polsko-bolszewickiej (1918-1921)", który omówił dr Jacek Magdoń – starszy inspektor Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie oraz
  • „Wojna polsko-bolszewicka. Wojna światów”  przedstawiony przez Katarzynę Kyc - starszego inspektora Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie.

W pierwszej części prowadzący omówił m. in. najważniejsze etapy wojny, kluczowe sojusze militarne i polityczne, przebieg głównych bitew, momenty zwrotne,  sylwetki i osiągnięcia głównych przywódców, strategów oraz bohaterów obu walczących stron, kreśląc w ten sposób chronologiczny zapis wydarzeń, właściwie od końca I wojny światowej aż do tzw. pokoju ryskiego. Przedstawiając temat prelegent odwoływał się i równocześnie polecał ciekawą literaturę naukową oraz inne źródła historyczne, z których nauczyciele mogą korzystać podczas samokształcenia oraz pracy z młodzieżą.

Podczas drugiego warsztatu uczestnicy dowiedzieli się, że wojna polsko-bolszewicka była nie tylko walką o tereny, zasoby i granice, ale również starciem dwóch odmiennych cywilizacji, koncepcji społecznych, porządków świata. Pani K. Kyc omówiła powyższe zagadnienie posiłkując się specjalnie przygotowaną prezentacją, zawierającą odniesienia do materiałów źródłowych i zasobów edukacyjnych. Ponadto zaprezentowała i poleciła uczestnikom gotowe materiały dydaktyczne przygotowane przez IPN, m.in. tematyczne konspekty lekcji, tekę edukacyjną, wystawy elementarne, filmy i grę komputerową, z których nauczyciele mogą korzystać podczas zajęć dydaktycznych i wychowawczych w szkole.

Warto dodać, że wszyscy uczestnicy spotkania otrzymają, na podany adres stacjonarny egzemplarz gry planszowej „Bitwa Warszawska”, materiały edukacyjne związane z tematyką spotkania oraz zaświadczenie o odbyciu szkolenia.

Na koniec dziękujmy pracownikom IPN – oddział w Rzeszowie za  całokształt współpracy i wszelkie wsparcie, jakie otrzymaliśmy od Państwa w roku szkolnym 2022/23. Zaś nauczycieli przedmiotów humanistycznych już dziś zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych, równie ciekawych formach, które na pewno zorganizujemy dla nich w przyszłym roku.

Autor: Elżbieta Krupa