„Wiosenne inspiracje" - spotkanie poetyckie z przemyskimi artystami Moniką Lach oraz Pawłem Piętalem

Przemyśl

Malarstwo jest milczącą poezją.
Poezja – mówiącym malarstwem.
[Simonides]
 
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu, propagując poezję twórców lokalnych, upowszechniając dziedzictwo kulturowe miasta, serdecznie zaprasza do obejrzenia nagrania ze spotkania z twórczością Moniki Lach oraz Pawła Piętala.

Monika Lach - poetka, pisarka, członek Grupy Artystycznej WENA, nauczycielka w Szkole Podstawowej Nr 1 w Przemyślu, od 8 marca 2021 r. Przewodnicząca Przemyskiej Rady Kobiet.
Pisze wiersze o emocjach oraz oddające zachwyt otaczającą przyrodą. Wiele utworów inspirowanych jest jej pieszymi wędrówkami po mieście i okolicach Przemyśla. Tworzy powieści dla kobiet, ale również bajki i poezję dla dzieci.
O sobie mówi: „Moją codziennością jest zachwycanie się światem: przyrodą, filozofią, psychologią, uwielbiam spacery zwłaszcza po mało uczęszczanych terenach, tych, które mam blisko, ale są dla ludzi nieatrakcyjne, bo nie ma tam ścieżki. To właśnie mój najlepszy szlak, sama sobie wydeptuję ścieżki tam, gdzie mnie coś zainspiruje, ale dla przyjaciół, by spędzić z nimi czas, wchodzę na ich trasy i dosłownie, i metaforycznie. Zatem bywam gościem w różnych światach, lubię bywać w tych ich światach, poznawać, doświadczać, kocham pisać …”
 
Paweł Piętal - autor wielu wierszy i tekstów piosenek. Jest laureatem kilku nagród w konkursach literackich. Otrzymał dyplom od Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury za szczególne osiągnięcia, działalność społeczną w Ruchu Twórczym. Kilkukrotnie był jurorem w konkursach recytatorskich (np. w ramach Światowych Dni Książki i Praw Autorskich, Festiwalu Kolęd i Pastorałek). Przez 14 lat brał udział w Dorocznych Spotkaniach Poetów. Prezentował poezję w TVP 3 (w programie „Regiony kultury”) oraz kilkakrotnie w Radiu Fara. Ponadto publikował swoje utwory w prasie lokalnej, ogólnopolskiej i w wielu almanachach.
Jest inicjatorem i współzałożycielem nieformalnej Grupy Artystycznej WENA, z którą organizował wieczory poezji, wernisaże fotograficzno – plastyczne, konkursy i przedstawienia. Zredagował 12 almanachów grupy i biuletyn „Echo Weny”. Jako wolontariusz prowadził spotkania warsztatowe w Klubie Seniora oraz w szkołach podstawowych dot. poezji, fotografii i inscenizacji.
W pracy zawodowej (terapia zajęciowa osób niepełnosprawnych) wykorzystuje arteterapię (terapia sztuką) i biblioterapię (terapia książką).
 
Poeci w swojej twórczości, zwracają uwagę na to, co w życiu jest najważniejsze, dają wskazówki, jak ocalić wartości i chwytać życie, cieszyć się nim oraz korzystać z każdej danej nam chwili. Bogata tematyka wierszy, inspirowana doświadczeniami współczesnego człowieka, zwykłą egzystencją, jej radościami i smutkami, wzbudzi nie tylko zainteresowanie, ale i niekiedy wzruszenie.
 
Spotkaniu poetyckiemu towarzyszą dwie wirtualne wystawy artystyczne:
Alicji Surowieckiej Lach (malarstwo i grafika) oraz Magdaleny Nasim (fotografia) – matki i córki Moniki Lach.
 
Wszystkich, którzy zechcą zatrzymać się nieco dłużej nad twórczością artystów zapraszamy do obejrzenia poniższych materiałów:








Autor: Agnieszka Biedroń i Mariusz Bąk