ZAPROSZENIE NA PRELEKCJĘ PT.: „ZBRODNIA KATYŃSKA - KŁAMSTWO KATYŃSKIE!”

Przemyśl

    Mroczny las, mróz, skrepowane do tyłu ręce, bezgłośnie wypowiadane słowa modlitwy… nienawistne spojrzenia, głuchy strzał w tył głowy… masowe mogiły i młode brzózki, które rosnąc miały na zawsze ukryć prawdę o tej okrutnej zbrodni – „zbrodni zakłamanego ludobójstwa”, jakiej dokonało radzieckie NKWD na prawie 22 tysiącach polskich oficerach i inteligentach – jeńcach wojennych z Kozielska, Starobielska, Ostaszkowa.

    Przez lata o tych faktach nie można było pisać, mówić, a nawet myśleć. Jeszcze dziś próbuje się niekiedy fałszować historię tamtych dni, a winni wciąż nie zostali ukarani. Zadaniem wszystkich Polaków, a szczególnie nas – nauczycieli jest dbałość o kształtowanie świadomości obywatelskiej i historycznej następnych pokoleń, poprzez przekazanie im wiernej prawdy o wydarzeniach, jakie rozegrały się w „katyńskim lesie” w 1940 roku.

    Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu organizuje spotkanie historyczne z okazji 75 rocznicy odkrycia mogił katyńskich, podczas którego prelekcję nt. „Zbrodnia katyńska - kłamstwo katyńskie!” wygłosi Katarzyna Kyc – starszy inspektor Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie.

    Przedsięwzięcie adresowane do nauczycieli, uczniów klas VII szkół podstawowych, II – III gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych, przedstawicieli środowiska oświatowego, kulturalnego i samorządowego oraz wszystkich zainteresowanych odbędzie się 20 kwietnia 2018 r. (piątek) o godz. 10.00 w siedzibie PBW w Przemyślu (ul. Śnigurskiego 10-12).

    Ze względów organizacyjnych grupy chętnych do udziału w spotkaniu prosimy zgłaszać do 16 kwietnia br. roku pod numerem tel. 16 678 49 42 wew. 23 (Elżbieta Krupa, Agnieszka Biedroń).

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy.

 

Autor: Seweryn Kolano