Lista korzyści płynących z czytania książek jest bardzo długa. Regularna lektura ma istotne znaczenie zarówno dla efektów nauczania, jak i wychowania. Z tego względu zachęcanie dzieci i młodzieży szkolnej do czytania powinno mieścić się wśród zainteresowań szkoły oraz podstawowych zadań bibliotekarzy szkolnych.
Niestety, o ile dość dobrze radzimy sobie z rozwijaniem zainteresowań czytelniczych małych dzieci, o tyle praca z nastolatkami w tym zakresie sprawia nam już spore problemy. Niekiedy brakuje nam pomysłu na ciekawe metody i formy pracy z czytelnikami starszymi, coraz bardziej wymagającymi, a nawet „opornymi”.
Aby wspomóc bibliotekarzy w tym trudnym obszarze ich pracy Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J.G. Pawlikowskiego w Przemyślu zorganizowała szkolenie dla nauczycieli bibliotekarzy szkolnych z Przemyśla i powiatu przemyskiego pt. „Jak mówić o książkach, aby młodzi nas słuchali? - wprowadzenie do booktalkingu”/prow. dr Michał Zając - Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego/, które odbędzie się 22 września 2021 r. o godz. 10.00 w siedzibie biblioteki /ul. Śnigurskiego 10-12/.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zgłaszanie swojej obecności na warsztatach pod numerem telefonu 16 678 49 42 wew. 23 lub 609 971 684 /Elżbieta Krupa/.
Jednocześnie prosimy, by osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu przeczytały jedną, dowolną książkę z poniższej listy:
- Andrzej Maleszka: Magiczne drzewo. Czerwone krzesło
- Marcin Szczygielski: Czarownica piętro niżej
- Rick Riordan: Złodziej pioruna. Percy Jackson i bogowie olimpijscy
- John Flanagan: Ruiny Gorlanu
- Katarzyna Ryrych: Król
- Pierdomenico Baccalario: Ulysses Moore. Wrota czasu
- John Green: Gwiazd naszych wina lub Żółwie aż do końca
- Barbara Kosmowska: Buba
- Yvette Żółtowska-Darska, Robert Lewandowski: Lewy. Chłopak, który zachwycił świat
- María Hesse: Bowie. Biografia
Znajomość lektury przydatna będzie podczas części warsztatowej szkolenia.
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy.