O emocjach słów kilka - warsztaty biblioterapeutyczne w Studzianie

Przeworsk

27 listopada odbył się cykl lekcji z wykorzystaniem biblioterapii, które nawiązywały do emocji odczuwanych w różnych sytuacjach. Zajęcia odbyły się w Szkole Podstawowej im. Świętego Brata Alberta w Studzianie, z którą współpracuje biblioteka i przeprowadziła je Gertruda Kmiecik, nauczyciel-bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu Filia w Przeworsku.

Pierwsza lekcja zatytułowana „Jak pokonać złość” przeprowadzona została dla klasy II i III nauczania zintegrowanego. Uczniowie odpowiadali na pytanie: „Co to jest złość?” i podawali swoje powody złości. Następnie wysłuchali historii pt.: „W krainie smoków” i w grupach przygotowywali „receptę” na złość.

Druga lekcja pt.: „Jestem inny” skierowana była do klasy IV szkoły podstawowej. Uczniowie na kartkach napisali, czym różnią się od swoich kolegów i koleżanek. Następnie prowadząca zaprezentowała historię pt. „Jak kruk spotkał zło”. W dalszej części lekcji uczestnicy rozmawiali na temat odczuwania zła i tego, jak się może poczuć ktoś wyśmiewany z powodu swojej inności. Na koniec każdy z uczniów przedstawił na rysunku swoje wyobrażenie zła. Ostatnia lekcja pt. „Jak być szczęśliwym” przeprowadzona została w I klasie szkoły podstawowej i w oddziale przedszkolnym. Uczniowie po wysłuchaniu historii pt. „ Trzy gwiazdki szczęścia” opowiadali o tym, co sprawia im szczęście. Z pomocą bibliotekarza stworzyli definicję szczęścia. Każde dziecko samodzielnie narysowało swój własny amulet, który będzie przynosił wykonawcy pomyślność. Na koniec dzieci przy piosence pt. „Gdy poczujesz szczęścia smak” klaskały z Kubusiem Puchatkiem i skakały wraz z Tygryskiem.

Warsztaty nawiązywały do odczuć i emocji, były próbą rozpoznawania przez dzieci i nazywania różnych uczuć . Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników, którzy bardzo chętnie i aktywnie w nich uczestniczyli.

Podczas zajęć zostały zaprezentowane najciekawsze książki dla dzieci i młodzieży zakupione przez bibliotekę w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Atrakcyjne tytuły nowości książkowych przykuły uwagę uczniów i nauczycieli, których zaprosiliśmy do aktywnego korzystania z usług naszej placówki.

Autor: Gertruda Kmiecik