Spotkanie edukacyjne z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w przeworskiej filii

Przeworsk

11 kwietnia 2024 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemyślu Filii w Przeworsku miało miejsce spotkanie wpisujące się w obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wykład z elementami warsztatu pt. „Zbrodnia Katyńska” dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku poprowadziła Pani Katarzyna Kyc - starszy specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie.

Głównym celem spotkania było nie tylko przekazanie wiedzy historycznej, ale także zachęcenie młodych ludzi do refleksji nad wartościami, takimi jak prawda historyczna i pamięć o ofiarach.

Prowadząca w wykładzie zaprezentowała fakty związane z tragicznymi wydarzeniami i okolicznościami zbrodni sprzed 84 lat, jak również przybliżyła uczniom kontekst społeczno-historyczny tamtych czasów. Poprzez elementy multimedialne uczestnicy mieli możliwość lepszego zrozumienia skali tragedii oraz jej wpływu na dalsze losy Polski i jej obywateli.
Spotkanie nie ograniczało się jedynie do przekazu informacji. Uczniowie podzieleni na grupy zostali zaangażowani w detektywistyczne dochodzenie, które zaznajomiło ich ze specyfiką pracy historyków. Na podstawie rekwizytów i artefaktów odnalezionych w zbiorowych mogiłach mieli za zadanie ustalić tożsamości ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem, starannością i zainteresowaniem wykonywali to zadanie, zagłębiając się w ten tak trudny temat.

Na zakończenie prowadząca zachęciła uczniów do dalszego poznawania tematu i do pamiętania o ofiarach tej zbrodni.

Autor: Anna Szewczyk