225. rocznica urodzin Adama Mickiewicza

Rocznice i Święta

225. rocznica urodzin Adama Mickiewicza - 24 grudnia 1798 r.

Adam Mickiewicz - portret Źródło Biblioteka Narodowa, domena publiczna
Adam Mickiewicz - portret. Źródło: Biblioteka Narodowa, domena publiczna


Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku, zmarł 26 listopada 1855 roku. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych, oprócz Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego, twórców polskiego romantyzmu- poeta, wizjoner, publicysta, działacz polityczny. Do jego najważniejszych dzieł należą zbiory poezji „Ballady i romanse”, „Sonety krymskie”, poemat „Konrad Wallenrod”, dramat „Dziady” i epopeja narodowa „Pan Tadeusz”.

Mickiewicz urodził się w Nowogródku na Litwie i z Litwą związane były jego młodzieńcze lata. Studiował na Uniwersytecie Wileńskim, uczył w szkole w Kownie. Był jednym z założycieli i aktywnym działaczem patriotycznego Towarzystwa Filomatów, za co był aresztowany i uwięziony w Wilnie. Podróżował po centralnej Rosji oraz po Europie. Nawiązał liczne kontakty w międzynarodowym środowisku artystycznym. Po wybuchu powstania listopadowego i nieudanym powrocie do Polski, od 1832 roku mieszkał w Paryżu, z przerwą na pobyt w Lozannie i Rzymie.

Życie poety w Paryżu było ciężkie. Brakowało mu stałych środków dochodów, a środowisko emigracyjne trawiły spory wewnętrzne. Mickiewicz zaangażował się w życie publiczne. Współpracował z Towarzystwem Literackim i Towarzystwem Narodowym Polskim. Był redaktorem i publicystą „Pielgrzyma Polskiego”. W 1840 roku objął katedrę literatur słowiańskich w Collège de France. Był związany z reprezentantem nurtu polskiego mesjanizmu- Andrzejem Towiańskim. Za swoje antykatolickie i polityczne poglądy został zawieszony w funkcji profesora. Podczas pobytu w Rzymie utworzył Legion Polski na służbie walczącej Lombardii. Po przystąpieniu Francji do wojny krymskiej, próbował utworzyć legion do walki z Rosją. W tym celu udał się do Stambułu, gdzie we wrześniu 1855 roku niespodziewanie zmarł. Został pochowany we Francji na polskim cmentarzu w Montmorency. W 1900 r. trumnę uroczyście przeniesiono do sarkofagu w katedrze wawelskiej.


Wybrane źródła informacji:

Autor: Barbara Bak