40. rocznica przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie

Rocznice i Święta

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla legendarnemu przywódcy Solidarności, 
Lechowi Wałęsie - 5 października 1983 r.

Danuta Wałęsa prezentuje Pokojową Nagrodę Nobla odebraną w imieniu męża Lecha Wałęsy. PAP Archiwum. Źródło: polskieradio24.pl
Danuta Wałęsa prezentuje Pokojową Nagrodę Nobla odebraną w imieniu męża Lecha Wałęsy. PAP Archiwum. Źródło: polskieradio24.pl

Nagroda Nobla to najważniejsze wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie oraz zasługi dla społeczeństw i całej ludzkości. Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana za starania na rzecz pokoju na świecie od 1901 roku.

Po ogłoszeniu nazwiska laureata Nobla władze PRL wpadły w konsternację, a nawet popłoch. Szybko wystosowano oświadczenia, w których wskazywano na wyłącznie polityczny wymiar nagrody. Przeprowadzono również akcję dyskredytacji Wałęsy oraz podjęto próby kompromitacji działacza "Solidarności" w oczach społeczeństwa. Sam Wałęsa stwierdził, że Pokojowy Nobel to "nagroda dla 'Solidarności', dla ludzi i spraw, o które walczyliśmy w duchu pokoju i sprawiedliwości".

5 października 1983 r., Komitet Noblowski przyznał Lechowi Wałęsie Pokojową Nagrodę Nobla w uznaniu jego działań na rzecz wolności i demokracji w Polsce. Wyróżnienie podczas gali w Oslo odebrała 10 grudnia żona przywódcy Solidarności Danuta wraz z synem Bogdanem. Osobisty odbiór Nagrody uniemożliwiły władze PRL odmawiając Wałęsie wydania paszportu.

W uzasadnieniu napisano:

"Działania Lecha Wałęsy charakteryzowały się determinacją w dążeniu do rozwiązania problemów jego kraju poprzez negocjacje i współpracę, bez uciekania się do przemocy. Lech Wałęsa próbował zapoczątkować dialog między organizacją, którą reprezentuje- Solidarnością- a władzami. Komitet uznaje Wałęsę za wyraziciela tęsknoty za wolnością i pokojem, która- mimo nierównych warunków- istnieje niepokonana we wszystkich narodach świata. W czasach, w których odprężenie i pokojowe rozwiązywanie konfliktów są bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej, wysiłek Wałęsy jest zarówno natchnieniem, jak i przykładem".


Wybrane źródła informacji:

Autor: Lilianna Żywutska