Narodowe Święto Chrztu Polski

Rocznice i Święta

Chrzest Polski - 14 kwietnia 966 r.

Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965. Obraz olejny Jana Matejki otwierający cykl Dzieje cywilizacji w Polsce. Źródło: commons.wikimedia.org (domena publiczna)
Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965. Obraz olejny Jana Matejki otwierający cykl Dzieje cywilizacji w Polsce.
Źródło: commons.wikimedia.org (domena publiczna)



Chrzest księcia Polan – Mieszka I uznaje się za symboliczny początek państwa polskiego i kościoła katolickiego w naszym kraju, to przełomowe wydarzenie w historii Polski - stąd nazwa Chrzest Polski.

Historycy wydarzenie to datują na 14 kwietnia 966 roku (prawdopodobnie Wielka Sobota - zgodnie z ówczesnym zwyczajem), a jako hipotetyczne miejsce chrztu podają: Ratyzbonę, Kolonię, Czechy, Ostrów Lednicki, Poznań i Gniezno.

Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu za pośrednictwem Czech. Wejście do chrześcijaństwa zachodniego zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką czeską Dobrawą w 965 roku. Uchroniło to Polskę od groźby przymusowej chrystianizacji ze strony Niemiec.

Początkowo ochrzcił się książę wraz ze swoim dworem. Natomiast chrystianizacja społeczeństwa trwała kolejne lata. Pierwszym biskupem polskim został w 968 roku – Jordan.

Przyjęcie chrztu przyczyniło się do trwalszego zespolenia młodego organizmu państwowego. Utworzenie hierarchii kościelnej ułatwiło administrowanie krajem. Przez chrzest i proces chrystianizacji Polska na trwałe związała się z zachodnim kręgiem kultury europejskiej.

Święto Chrztu Polski zostało ustanowione przez Sejm RP w 2019 roku.

 
Wybrane źródła informacji:

  • 966. Chrzest Polski / Krzysztof Ożóg ; słowo wstępne Prezydenta RP Andrzeja Dudy. - Kraków : "Biały Kruk", 2015.Przemyśl CzP 94(438)
    Przeworsk MKsK 94(438) 
  • Początki i chrystianizacja państwa polskiego / Iwona Kienzler. - Warszawa : "Bellona", 2016. Przemyśl WP 110174
  • Mieszko I i Dobrawa, czyli sojusz Polski z Czechami / Robert F. Barkowski.// Mówią Wieki. - 2016, nr 4, s. 13-17.
  • Chrzest Mieszka I - świadomy wybór czy konieczność polityczna? / Andrzej Pleszczyński.// Mówią Wieki. - 2016, nr 4, s. 8-12. 
  • Chrzest Polski i jego przyczyny. Dlaczego Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu?
  • Chrzest Polski w ilustracjach

Autor: Agnieszka Biedroń