Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych oraz rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Rocznice i Święta

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
Śmierć ks. Jerzego Popiełuszki - 19 października 1984 roku

Kwiaty na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Fot. PAP L. Szymański. Źródło: dzieje.pl

Kwiaty na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Fot. PAP L. Szymański. Źródło: dzieje.pl 

Być wolnym to żyć zgodnie z własnym sumieniem.
[bł. ks. Jerzy Popiełuszko]


Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych to święto państwowe, które jest obchodzone w hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”. Święto zostało ustanowione przez Sejm na 19 października, czyli na dzień porwania i męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”- 19 października 1984 roku.

Po powstaniu „Solidarności” ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, warszawscy hutnicy określili go swoim kapelanem, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB oraz MO. Mimo to organizował pomoc materialną dla osób internowanych i ich rodzin, wspierał różnego rodzaju inicjatywy społeczne.

19 października porwano księdza Jerzego Popiełuszkę, zaangażowanego w walkę o „Solidarność”. Kierowca księdza, który się uratował, naprowadził na ślad sprawców; trzech funkcjonariuszy z centrali MSW zostało aresztowanych. Wkrótce okazało się, że ksiądz został przez nich bestialsko pobity i utopiony w Wiśle koło zapory we Włocławku. Zbrodnia wywołała ogromny szok i rozpacz u wielu ludzi, dla których był symbolem odwagi, wolności i solidarności.

Na wieść o odnalezieniu zmasakrowanych zwłok, wieczorem 30 października zaczęto bićw dzwony. 3 listopada w żoliborskiej parafii odbył się pogrzeb męczennika. Mszę celebrował prymas Józef Glemp. Wśród uczestników nabożeństwa był Lech Wałęsa i inni przywódcy „Solidarności”. Setki tysięcy osób żegnały Tego, co kazał „Zło dobrem zwyciężać”.


Wybrane źródła informacji:

Autor: Lilianna Żywutska