Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Rocznice i Święta

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką - 24 marca

2.	Wiktoria Ulma z dziećmi. Zdjęcie wykonane przez Józefa Ulmę około 1943 r. Źródło: Mateusz Szpytma, Jarosław Szarek: Rodzina Ulmów. Kraków: Dom Wydawniczy RAFAEL, 2018, pp. 6-7. Domena publiczna
Wiktoria Ulma z dziećmi. Zdjęcie wykonane przez Józefa Ulmę około 1943 r.
Źródło: Mateusz Szpytma, Jarosław Szarek: Rodzina Ulmów. Kraków: Dom Wydawniczy RAFAEL, 2018, pp. 6-7. Domena publiczna


"Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat"
[sentencja z Talmudu]

24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu niemieccy żandarmi zamordowali rodzinę Ulmów i ukrywanych przez nich ośmioro Żydów.

W rocznicę zbrodni, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten ustanowiono, jak zapisano w treści ustawy z 6 marca 2018 r., „w hołdzie Obywatelom Polskim- bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Pomoc udzielana Żydom przez polskich obywateli na terenie okupowanej przez Niemcy Polski odbywała się nie tylko w formie indywidualnej. Jedyną w okupowanej przez Niemców Europie instytucją państwową ratującą Żydów od zagłady była, powołana 4 grudnia 1942 r. w Warszawie, Rada Pomocy Żydom „Żegota” przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. Była ona kontynuacją powstałego pod koniec września 1942 r. Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom. W skład Rady weszli przedstawiciele polskich i żydowskich organizacji politycznych.

Według danych izraelskiego Insytutu Yad Vashem Polacy tworzą największą grupę Sprawiedliwych spośród obywateli 51 krajów świata. Jest ich ponad 7100 i stanowią niemal 26 procent uhonorowanych.


Wybrane źródła informacji:

Autor: Alicja Berezowska