Ostateczne zwycięstwo obrońców Jasnej Góry podczas potopu szwedzkiego

Rocznice i Święta

Ostateczne zwycięstwo obrońców Jasnej Góry podczas potopu szwedzkiego - 26 grudnia 1655 r.

Obraz Januarego Suchodolskiego przedstawiający obronę Jasnej Góry w 1655 roku. Wikimedia Commons, domena publiczna
Obraz Januarego Suchodolskiego przedstawiający obronę Jasnej Góry w 1655 roku. Wikimedia Commons, domena publiczna


Wojna Polski ze Szwecją w latach 1655-1660, zwana również potopem szwedzkim, przez wielu historyków uważana jest za najbardziej niszczycielską inwazję w dziejach naszego kraju. Na skutek działań najeźdźców ludność kraju skurczyła się o przynajmniej 1/4 . Szwedzi okradli Rzeczpospolitą z bogactw, palili miasta, burzyli pałace, wpędzali chłopów w nędzę. Wielkomocarstwowa pozycja Polski w Europie została poważnie naruszona. Rzeczpospolita spadła do rangi państwa drugiej kategorii.

Szwedzi przybyli pod Częstochowę 18 listopada 1655. Przeor Augustyn Kordecki starał się wcześniej utrzymać klasztor na Jasnej Górze z dala od działań zbrojnych. W tym celu napisał list do Karola X Gustawa- króla szwedzkiego, w którym zaproponował poddanie klasztoru w zamian za gwarancję nienaruszalności. Jednocześnie przezornie ukrył skarbiec w obawie przed nadciągającymi wojskami. Klasztor został przygotowany do oblężenia. Załoga liczyła 160 żołnierzy, 50 puszkarzy, 20 szlachciców i 70 zakonników. Szwedzi mieli 3200 żołnierzy. Oblężenie Jasnej Góry trwało 48 dni. Wojska szwedzkie odstąpiły od Częstochowy wezwane przez Karola Gustawa na pomoc w walkach w Prusach Królewskich. Niektórzy historycy twierdzą, że Szwedzi zwinęli oblężenie ze względu na szkody wizerunkowe. Przygotowania trwały podobno kilkanaście dni, ostatecznie zakończyły się pod koniec grudnia 1655 roku.


Wybrane źródła informacji:

  • Przez Bałtyk. 1000 lat polsko-szwedzkich wojen i miłości / Herman Lindqvist ; tłumaczenie Emilia Fabisiak. - Poznań : Wydawnictw Poznańskie, 2021.
  • Potop : czas hańby i sławy 1655-1660 / Sławomir Leśniewski. - Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2017.
  • Trylogia Sienkiewicza : historia prawdziwa / Izabela Śliwińska-Słomska. Wydanie elektroniczne. - Warszawa: Promohistoria Histmag.org, 2022.
  • Glosa do Trylogii / Władysław Czapliński. - Wrocław : Ossolineum, 1974.
  • Historia Polski 1492-1795 / Mariusz Markiewicz. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2009.
  • Zintegrowana Platforma Edukacyjna

Autor: Barbara Bak