Początek I pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski

Rocznice i Święta

 I pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny - 2-10 czerwca 1979 r. 

Papież Jan Paweł II i kardynał Stefan Wyszyński w drodze na plac Zwycięstwa w Warszawie, 2 czerwca 1979. Domena publiczna. Źródło: https://pl.wikipedia.org
Papież Jan Paweł II i kardynał Stefan Wyszyński w drodze na plac Zwycięstwa w Warszawie, 2 czerwca 1979 r.
Domena publiczna. Źródło: https://pl.wikipedia.org

W dniach 2-10 czerwca Papież odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków (dwukrotnie 6 i 8-10 czerwca), Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ.Od początku wizyta ta budziła niepokój władz komunistycznych, które nawet starały się przyjazd Ojca Świętego do Polski zablokować. Przewidywano, że niepokorny biskup Rzymu może rozbudzić aspiracje wolnościowe Polaków. Leonid Breżniew – ówczesny sekretarz generalny Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego ostrzegając Edwarda Gierka - I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej napisał: Róbcie jak uważacie, bylebyście wy i wasza partia później tego nie żałowali.

Chociaż oficjalnym hasłem podróży apostolskiej były słowa hymnu ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa- „Gaude Mater Polonia- Raduj się, Matko Polsko”, to wszyscy najbardziej zapamiętali papieskie wezwanie, wypowiedziane podczas Mszy Św. na placu Zwycięstwa w Warszawie: „I wołam, ja, Syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II papież, wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania wraz z Wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. Większość słuchaczy odniosła wrażenie, że Papież nie tylko modli się o moralną odnowę narodu, ale przede wszystkim o polityczne zmiany w kraju. Słowa te wzbudziły w Polakach nadzieję na zmiany i stały się jednym z pierwszych haseł powstałej rok później „Solidarności”.



Wybrane źródła informacji:

Autor: Elżbieta Krupa