Początek protestów robotniczych w Gdańsku

Rocznice i Święta

Początek protestów robotniczych w Gdańsku - 14 grudnia 1970 r.

Demonstracje Grudnia 1970 Ciało Zbyszka Godlewskiego niesione przez demonstrantów Wikipedia Commons, domena publiczna
Demonstracje Grudnia 1970. Ciało Zbyszka Godlewskiego niesione przez demonstrantów. Wikipedia Commons, domena publiczna

14 grudnia 1970 roku w Stoczni Gdańskiej rozpoczął się strajk robotników. Protest ten zainicjował falę strajków i manifestacji ulicznych na całym Wybrzeżu. Bezpośrednią przyczyną było niezadowolenie związane z ogłoszonymi dwa dni wcześniej podwyżkami cen produktów pierwszej potrzeby, mięsa, mąki, makaronu, ryb i dżemów. Wzrosły ceny materiałów opałowych i budowlanych. Zdrożały głównie artykuły codziennej konsumpcji, przez co znacząco pogorszyła się sytuacja najuboższych. Władze komunistyczne liczyły na to, że społeczeństwo pogodzi się z zaistniałą sytuacją, jednak stało się inaczej. 14 grudnia 1970 r. zastrajkowali robotnicy gdańskiej Stoczni im. Lenina. W wiecu brało udział około 3000 osób. Robotnicy domagali się zniesienia podwyżek i zmian personalnych w kierownictwie partii. W związku z tym, że nikt z władz nie podjął rozmów z protestującymi, udali się oni pod gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Doszło tam do zamieszek i szturmu na budynek partii. Po południu w manifestacjach w Gdańsku brało już udział kilkanaście tysięcy osób. Do akcji ruszyły oddziały Milicji Obywatelskiej i wojsko, atakując petardami i gazem łzawiącym. Siły porządkowe do późnych godzin nocnych pacyfikowały tłum. Do starć dochodziło w różnych częściach Gdańska. Oddano pierwsze strzały. Tego dnia zostało pobitych i zatrzymanych setki osób.

Grudniowe protesty 1970 roku (14.12-22.12) objęły Gdańsk, Gdynię, Elbląg i Szczecin. W strajkach na Wybrzeżu, zginęło 45 osób, 1165 zostało rannych, około 3000 brutalnie pobito i aresztowano.


Wybrane źródła informacji:

  • Archiwalne nagrania dźwiękowe
  • Zdjęcia
  • Wydawnictwa IPN
  • Grudzień 1970 : geneza, przebieg, konsekwencje / Jerzy Eisler ; Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Warszawa : Instytut Pamięci Narodowej. Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2012.
  • Pamięć o ofiarach Grudnia 1970 : na wieczną rzeczy pamięć... / Michał Soska. Wrocław : "Nortom", cop. 2010.
  • Janek Wiśniewski - chłopak z Elbląga / Zbigniew Branach. [Toruń] : Agencja Reporterska Cetera, 2015.
  • Czarny czwartek [Film] : Gdynia '70, dlaczego? / reż. i scen. Irena Siedlar.  Warszawa : Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej, [2010].
  • Grudzień `70 : wewnątrz "Białego Domu" / Jerzy Eisler, Stanisław Trepczyński. -Warszawa : "Colibri", 1991.
  • Czarny czwartek - Janek Wiśniewski padł [Film] / reż. Antoni Krauze ; scen. Michał S. Pruski, Mirosław Piepka. Gdynia : Nordfilm, 2011.

Autor: Barbara Bak