Ogólnopolski Dzień Dogoterapii - 15 czerwca

Lubaczów

15 czerwca w Polsce obchodzony jest Dzień Dogoterapii.  Dogoterapia czyli terapia z udziałem psa jest   stosowana  w Polsce od 1974 roku. W 2004 roku powołano do życia Polski Związek Dogoterapii, a w 2007 roku ustanowiono Ogólnopolski Dzień Dogoterapii.

Przyjaciel, przewodnik, obrońca, terapeuta – pies. Jest cichym bohaterem i wiernym towarzyszem w naszej codzienności – poprawia humor, pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie oraz daje wiarę we własne możliwości.

Psy dają się kochać i potrafią odwzajemnić to uczucie - świadomość tego ma każdy z nas. Nasze psy traktujemy jak przyjaciela lub członka rodziny. Jednak na tym ich rola się nie kończy. Psy z racji swojej natury  i odpowiednio przeszkolone pomagają m.in. ratownikom, policji i strażakom, pomagają również w terapii i rehabilitacji. Dogoterapia wspiera kurację dorosłych, ale najlepsze efekty daje u dzieci. Pod kątem psychologicznym i socjalnym pozwala dziecku się uspokoić, a z drugiej strony także otworzyć się na kontakt i interakcję z otoczeniem. Przy fizycznych dolegliwościach wymagających ćwiczeń, pies pod okiem terapeuty zachęca do ruchu, pomaga i bawi.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Filia w Lubaczowie propaguje taką formę  pracy terapeutycznej, polecając literaturę tematyczną, dostępną w naszej placówce, która pozwoli zaznajomić się bardziej z  tematem - Dogoterapia. Mając również na uwadze jeden z kierunków polityki oświatowej na rok szkolny 2020/2021 - zapewnienie wysokiej jakości kształcenia oraz zapewnienie wsparcia psychologiczno - pedagogicznego uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych lubaczowska filia przygotowała:

  1. Zestawienie bibliograficzne książek i artykułów z czasopism dotyczące kyno i dogoterapii; 
  2. Prezentację PowerPoint Dogoterapia - do pobrania;
  3. Linki do stron internetowych organizacji i fundacji szkolące psy: Polska Akademia Zoopsychologii i Animaloterapii, Basileus, Centrum Kynologiczna CANID, Dogoterapia PerroŁAPA W DŁOŃ Centrum Szkoleń Zoologicznych i Edukacji Ustawicznej, Fundacja DOGTOR.

Autor: Lucyna Zabrońska, Wiesława Olchowy